Z czym wiąże się ból pleców w ciąży?

Dla wielu kobiet ból pleców w ciąży jest poważnym utrudnieniem. Co gorsza, zdecydowana większości terapii i środków przeciwbólowych jest niewskazany, a reszta działa tylko doraźnie.

Ten artykuł jest tak naprawdę przeznaczony bardziej dla pań, które jeszcze nie są w ciąży, ale już ją planują. Pamiętajcie drogie panie, że ciąża trwa 9 miesięcy i ma bardzo duży wpływ na wasze ciała. Żeby okres ten był dla was bardziej komfortowy, proponuję zadbać o zdrowy kręgosłup zanim zaczniecie starania o potomstwo.

Co się dzieje z układem ruchu w czasie ciąży?

Spośród wielu zmian, które zachodzą w ciele kobiety w czasie ciąży, układ ruchu musi utrzymać dodatkowe obciążenie umożliwiając jednocześnie wykonywanie codziennych czynności. Zmienia się ustawienie miednicy, a mięśnie obciążone są w inny niż zwykle sposób. To właśnie sprawia, że wszelkie „małe” problemy, mają predyspozycję do „rośnięcia”. Niewielkie przemieszczenia w obrębie miednicy oraz kręgów względem siebie, które w przeszłości powodowały tylko lekki dyskomfort, mogę stać się teraz bardzo dokuczliwe. Oczywiście jest jeszcze finał – kanał rodny, którym dziecko przychodzi na świat, prowadzi przez „otwierającą” się w czasie porodu miednicę.

Jak się przygotować?

Bardzo ważne jest sprawdzenie ustawienia miednicy, a w razie potrzeby jego skorygowanie i utrwalenie prawidłowej pozycji. Częste bóle w odcinku lędźwiowym są zwykle związane z ustawieniem miednicy. Ja osobiście, jako że układ kostny stanowi całość,koryguję od razu cały kręgosłup i wszystkie stawy obwodowe.

Ćwiczenia polecam wszystkim i zawsze! Już wiele razy słyszałem od moich klientek, że ćwicząc regularnie czuły się zdecydowanie lepiej. W trakcie konsultacji zwykle pokazuję ćwiczenia, które polecam przy danych problemach z kręgosłupem.

Cała reszta porad i zaleceń jest zwykle bardzo indywidualna i zależy od stanu zdrowia i sylwetki klientki.

Co można robić w ciąży?

Jest bardzo dużo ćwiczeń, które można wykonywać w czasie ciąży. Z racji tego, że każdy miesiąc ciąży jest inny i sylwetka zmienia się cały czas, ćwiczenia również się zmieniają. Proponuję więc dobierać ćwiczenie i korygować ich wykonanie pod okiem wykwalifikowanej w tym temacie osoby.

Ciąża może być pięknym okresem i każdy jej etap ma swoję uroki dla obojga partnerów. Warto zadbać o komfort również w tym okresie.