Jaki jest cel suplementacji?

Suplementy, bardzo ogólnie rzecz biorąc, są dodatkiem dietetycznym, uzupełniającym nasz pokarm o specyficzne związki, najczęściej witaminy, minerały i mikroelementy, ale nie tylko. Celem stosowanie suplementów jest ułatwienie organizmowi funkcjonowania, poprzez dostarczeniu mu tych właśnie specyficznych związków. Odpowiednio do potrzeb organizmu, dobiera się więc suplementy.

Czy suplementacja jest potrzebna?

Biorąc pod uwagę jakość dostępnego jedzenia i wody oraz zanieczyszczenie powietrza, ja osobiście uważam, że suplementacja jest niezbędna. Oczywiście należy odpowiednio dobrać suplementy do potrzeb organizmu i pamiętać, że nie zastąpią one odpowiedniego jedzenia, ruchu i higieny.

Jak długo należy przyjmować suplementy?

Ta decyzja należy do każdego z osobna, ale ja osobiście zamierzam korzystać z suplementów w zależności od okoliczności zewnętrznych. Żyjąc w wielkim mieście i jedząc jedzenie, które raczej było hodowane, niż rosło, uważam suplementacje za niezbędne działanie. Powietrze i woda nie są tutaj pierwszej świeżości, więc w tej kwestii moje ciało też będzie potrzebować dodatkowego wsparcia. Jak przeprowadzę się na wymarzoną posiadłość w ekologicznie przyjaznych terenach i będę miał warzywa i owoce z własnych naturalnych upraw, na pewno podejdę do tej sprawy inaczej.

Ryzyko w stosowaniu suplementów.

Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Po pierwsze, na ryzyko rozczarowania! Pamiętajcie, że suplementy to nie leki. Dzięki regularnemu przyjmowaniu dobrej jakości suplementów, Twoje ciało może mieć możliwość lepszego funkcjonowania i wiele dysfunkcji, które teraz są, może zniknąć, ale nie oczekujcie „magicznej pigułki”. Bycie zdrowym wiąże się z prowadzeniem odpowiedniego stylu życia! Analogicznie, nie będziesz szczupła, czy szczupły przez całe życie, po jednej wizycie na siłowni i zjedzeniu banana.

Kolejne ryzyko to nieodpowiednio dobrane suplementy. Ja wiem dokładnie co biorę i dlaczego. Wiek jak działają suplementy, z których korzystam i jak wpływa to na moje ciało. Niestety ludzie opierają się na reklamach i poradach w niewiarygodnych źródłach. Nie każdy suplement jest wskazany dla wszystkich i w każdych warunkach!

Ryzyko zatrucia i uzależnienia. Te dwa postanowiłem połączyć, ponieważ dotyczą one głównie syntetycznych suplementów, których niestety jest dużo na rynku. Ich atrakcyjność zwiększa często niska cena, ale nie powinno to być wykładnikiem, jeśli chodzi o zdrowie.

Spotykałem się czasami z zarzutem, że zaprzestanie „brania suplementów” powoduje, że gorzej się czujemy. Takie wrażenie na pewno będzie silniejsze u osób prowadzących niezdrowy tryb życia. Przecież, przeciążając swoje ciało, potrzebujemy jeszcze więcej naturalnych składników odżywczych, żeby się zregenerować. Pogorszenie samopoczucia prawdopodobnie w jakimś stopniu odczuje każdy i jest to jak najbardziej logiczne. Tak samo logiczne jak to, że Twoje ubrania będą coraz brudniejsze i zaczną nieświeżo pachnieć jak przestaniesz je prać.

Jak właściwie dobrać suplementy.

Właściwie suplementy pomoże dobrać Ci osoba, która ma w tej kwestii doświadczenie, bądź też dopiero je zdobywa, ale pod okiem kogoś doświadczonego! Upewnij się, że osoba, do której zwracasz się po pomoc jest na bieżąco z informacjami dotyczącymi fizjologii, biochemii, biologii i dietetyki. Uważaj, żeby nie pomylić tej osoby z regularnym czytelnikiem komercyjnego poradnika z kiosku za rogiem. Niestety bywa też, że dawno temu wykształceni „specjaliści” cały czas uważają swoją 10cio letnią i starszą wiedzę za aktualną.

Znajdź kogoś, kto nie tylko ma efekty, ale również pasjonuje się tematem. Taka osoba prawdopodobnie skierowała Cię na mojego bloga, a jeśli znalazłaś, czy też znalazłeś go samodzielnie, zapraszam do mnie.

Do zobaczenia.