No to czym w końcu jestem: tym czym jem, czy o czym myślę?

Jak zakładam, że jedzenie jest ważnym materiałem dojącym mam część energii fizycznej, niezbędnej do życia oraz budulcem. Ważne jest więc dla mnie, co jem. Tylko w tych wszystkich cudownych dietach, dostępnych w każdej księgarni i na wielu stronach internetowych, trudno było by wybrać tą właściwą bez dodatkowej wiedzy.

Moim zdaniem jest kilka podstawowych zasad, które warto stosować układając sobie dietę. Zanim do nich przejdę przypomnę jednak, że w swoim oryginalnym znaczenie słowo „dieta” oznacza sposób odżywiania się dotyczący całego życia! Nie jest to jadłospis na kilka dni, tygodni, czy nawet miesięcy, który w magiczny sposób zmieni Twoje ciało, poprawi zdrowie i pozwoli wrócić do poprzednich nawyków i nałogów.

Jakie są więc te zasady, które ja osobiście uważam za ważne?

Przede wszystkim, cokolwiek jesz, przeżuwaj powoli i dokładnie. To pozwoli prawidłowo rozpocząć trawienie i poczuć, kiedy jesteś już najedzony. Tak właśnie, wypełnienie żołądka czujemy jako uczucie najedzenia się i warto nauczyć się je rozpoznawać. Kolejną zasadą jest więc jedzenie do pierwszego odczucia sytości. Tak naprawdę potrzebujesz znacznie mniej jedzenia, niż większość ludzi je. Zbytnie wypełnienie żołądka utrudnia trawienie i sprawia, że niestrawione resztki pokarmowe przechodzą do kolejnego odcinak Twojego przewodu pokarmowego, po czym zaczynają gnić. Dla ułatwienia trawienia polecam również spokojny spacer po posiłku. Wbrew stwierdzeniu, że po jedzeniu trzeba odpocząć, uważam, że spokojny spacer wspomoże trawienie wspomagając ruchy trzewi i dodatkowo dotleniając.

Co do kwestii jakości pożywienie, to ja osobiście polecam produkty możliwi jak najbardziej naturalne, i im mniej przetworzone tym lepiej. Sam jestem zwolennikiem doboru jedzenia według wytwarzanego przez nie środowiska. Produkty można ogólnie podzielić na kwaso i zasado twórcze. Środowisko kwaśne wytwarza na przykład mięso, alkohol, cukier, natomiast środowisko zasadowe warzywa i jarzyny. Według tychże właśnie zasad 80% spożywanego przez nas pożywienia powinno być zasadotwórcza.

Te kilka zasad polecam wprowadzić od zaraz, no … może jedną dziennie, a więcej o posiłkach kwaso i zasado twórczych, na pewno będę jeszcze pisać.