Co to jest Joga?

Obecnie znanych jest wiele definicji i teorii wyjaśniających, czym jest Joga. Zwykle kojarzy się ona z systemem ćwiczeń połączonych z oddechem i medytacją.

Po moich doświadczeniach, naukach i praktykowaniu tej złożonej filozofii od wielu, w kilku zdaniach nie będę w stanie jej opisać. Na dobrą sprawę zdążyłem pozna tylko jej małą część. Całość Jogi, w jej pierwotnej formie, jest po prostu stylem życia. To nie coś, co można robić 2 razy w tygodniu, czy nawet 2 godziny dziennie. Joga, to po prostu życie w określony sposób.

A jednak tylu nauczycieli Jogi ogłasza swoje zajęcia

Wybór różnego rodzaju zajęć jest na prawdę spory i bardzo mnie to cieszy. Każdy nauczyciel ma swój styl i oparte na własnej praktyce podejście do całej filozofii. W większości nauczyciele ci uczą Hatha Jogi (ćwiczenia fizyczne) dodając do nich pracę z oddechem, relaksację i dietetykę. Ci bardziej doświadczeni Jogini mówią w dostępny sposób o filozofii, zasadach życia jogina i pracy nad sobą.

Ja osobiście widzę potrzebę poprawy sprawności fizycznej i zdrowia naszego społeczeństwa, dlatego właśnie polecam Jogę każdemu.

Joga działa jak gimnastyka lecznicza

Każda pozycja (Asana) ma określone działanie na całe ciało. Ćwicząc Jogę rozciągasz i wzmacniasz mięśnie, poprawiasz ukrwienie, poprawiasz sylwetkę, wspomagasz oczyszczanie organizmu i uspakajasz rozpędzony umysł.

Polecając swoim klientom ćwiczenia rozciągające, bardzo często pokazuje typowe Asany. Nazywam to nawet higieną kręgosłupa  i polecam tak, jak dentysta poleca codzienne mycie zębów. Widzą o tym dobrze moi klienci, którzy regularnie pojawiają się u mnie na „przeglądzie” kręgosłupa (tak jak chodzisz do dentysty na przegląd zębów).

Profilaktyka zdrowotna zawsze wychodzi taniej

Inwestując zarówno czas jak i kapitał zawsze liczymy na zwrot. Zainwestowanie czasu i pieniędzy w zdrowy kręgosłup na pewno Ci się opłaci. Po pierwsze zyskasz lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Po drugie zyskasz pieniądze! Mając zdrowe ciało jesteś w stanie pracować efektywnie i dzięki temu zarobić więcej. Dotyczy to również osób pracujących umysłowo! Przecież nie skupisz się dobrze na pracy siedząc w niewygodnej pozycji.

Bądź ostrożny, ponieważ skutkiem ubocznym dobrego zdrowia najprawdopodobniej będzie nawiązanie nowych znajomości z pozytywnymi ludźmi, którzy żyjąc zdrowo tak jak Ty, mają energię na dobrą zabawę i kreatywne działania.

Jako kręgarz z wieloletnim doświadczeniem polecam Jogę każdemu

Nie ma znaczenia wiek i nawet stan zdrowia. Najlepiej praktykować Jogę w formie jak najbardziej tradycyjnej. Widzę po swoich klientach, że Ci regularnie ćwiczący, przychodzą do mnie profilaktycznie i dla rozluźnienia. Tak też chciałbym spotykać się z Tobą. To przecież zdecydowanie przyjemniejesze niż długotrwała terapią poprzedzona bólem i zmęczenia.