Obecność rodzica w życiu dziecka

Taka oczywista sprawa, więc o czym mogę tutaj pisać. Przecież któreś z rodziców jest z dzieckiem cały czas!
Czy aby na pewno?

Czym jest obecność z drugą osobą?

Najłatwiej będzie mi to wyjaśnić na przykładzie. Powiedzmy, że masz ochotę porozmawiać z partnerem/ partnerką, na bardzo ważny dla Ciebie temat. Szykujesz się do tego, masz dużo przemyśleń i pomysłów. Wiesz, że wieczorem będziecie mogli spokojnie usiąść i rozmawiać. Przychodzi więc ten upragniony wieczór – przypominam, że sprawa jest dla Ciebie bardzo ważna – siadacie sobie razem w salonie i zaczyna się rozmowa. Rozmawiacie, a właściwie Ty mówisz, a Twoje druga połowa nie tylko biernie słucha, ale również odpowiada, reaguje na różne sposoby zadaje pytania, pokazuje emocje! Prawda, że to miłe uczucie? Wspólnie planujecie i tworzycie.

A co by było gdyby Twoja druga połowa potakując i pomrukując, zerkała co chwilę w okno, czy jeszcze gorzej, na telewizor. Od razu wyczuwasz nieobecność Twojego rozmówcy i na pewno jest to nieprzyjemne uczucie.

Jak się ma do tego zabawa z dzieckiem?

Otóż dla dziecka, które ma tą niesamowitą zdolność bycia tu i teraz, każda zabawa jest taką Twoją „ważną rozmową”. Przyjrzyj się dobrze dziecku w czasie zabawy. Dziewczynki nie bawią się w księżniczki, tylko są księżniczkami, chłopcy nie bawią się w strażaków, tylko są strażakami. Nawet dwuletnie dziecko daje siebie w całości, zeskakując z dywanu na podłogę!

Jak więc bawić się z dzieckiem?

Po pierwsze zainteresuj się nim! Twoje dziecko, od najmłodszych lat, poznaje świat. Robiąc z nim rzeczy, które dla Ciebie są łatwe i nawet nudne, przestań postrzegać je przez pryzmat Twoich doświadczeń. Spójrz na nie jako rodzic, który chce być obecny w doświadczeniach swojego dziecka, zarówno teraz jak i w przyszłości. Pomyśl o tym, co czujesz widząc Twoje dziecko szczęśliwe i radosne.

Pamiętaj, że dla Ciebie to też czas nauki i jak nauczysz się teraz, na prawdę być z Twoim dzieckiem, to w przyszłości, kiedy życie zacznie stawiać przed nim prawdziwe wyzwania, Twój syn, czy Twoja córka, będzie wiedzieć, że mają Twoje wsparcie i zawsze mogą na Ciebie liczyć.

Prawda, że to miła perspektywa?

Wskazówka na zakończenie

Robienie jednej rzeczy, a myślenie o drugiej, zawsze pozostawia pustkę i niezadowolenie. Jak pracujesz, bądź pracownikiem, jak u prawiasz seks, bądź kochankiem, a jak bawisz się z dzieckiem, bądź rodzicem!
W praktyce możemy być tylko w jednym miejscu w tym samym czasie!
Powodzenia.