Wychowanie dzieci jest przecież takie proste!

Chyba każdy rodzic chce wychować swoje dziecko jak najlepiej. Chcemy, aby nasze dziecko odnosiło sukcesy i żeby dobrze mu się wiodło w życiu. Ci z nas, którzy oczekują od życia więcej, chcą również, aby nasze dzieci czuły się spełnione. Życie dziecka zaczyna się od bardzo intensywnej nauki, i nie mam tutaj na myśli szkoły, chodzi o naukę życia.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Na to pytanie na pewno może odpowiedzieć kilka … a raczej kilkadziesiąt … książek. Ja mam kilka uwag odnośnie tytułowego zdania „nic się nie stał”. Często używamy tego zdania gdy dziecko przestraszy się, to znaczy odczuwa psychiczny dyskomfort oraz kiedy poczuje ból, w tym przypadku (bez względy na powód) jest to dyskomfort fizyczny.

Co się stało jak „nic się nie stało”?

Jeśli jakieś zdarzenie miało miejsce i dla Twojego dziecka było ono nie przyjemne, czy aby na pewno, umniejszanie znaczenia jego dyskomfortu, dobrze wpłynie na jego psychikę? Jeśli Twoje dziecko, przykładowo: przewróciło się i skaleczyło sobie kolano, czy to jest NIC? Zapewniam Cię, że dla Twojego dziecka to jednak jest COŚ! Przecież rany i ból nie powstają z „niczego”.

Każdy rodzic wie, że takie sytuacje można by mnożyć i opisywać ich wiele, myślę jednak, że nie ma takiej potrzeby. Jestem pewien, że rozumiesz o co mi chodzi. Jeśli natomiast, masz co do tego wątpliwości, wyobraź sobie, że przez przypadek strzaskałaś/ strzaskałeś swój ulubiony kubek (lub inny przedmiot). Domyślam się, że ostatnie zdanie, które chcesz wtedy usłyszeć, to że „nic się nie stało”. Kilkuletnie dziecko może Ci nawet powiedzieć, że przecież można kupić nowy kubek.

Co mówić jak „coś” się stanie?

Całkiem normalnie można potwierdzić, że się stało i pozwolić dziecku na jego emocje z tym związane. Warto odnieść się do tego, co teraz jest i zapewnić swoje wsparcie. Warto powiedzieć również kilka słów na temat konsekwencji tego zdarzenia oraz ewentualnych sposobów uniknięcia niemiłego doświadczenia w przyszłości.

To co powiemy zależy jednak od sytuacji i wieku dziecka … a może dorosłego … a może sobie samemu …