Kiedy zaczyna się rodzina?

Wiele par decyduje się w pewnym momencie na założenie rodziny. Mam tutaj na myśli, korzystając z definicji socjologicznej, co najmniej 3 osobową grupę społeczną. Przestajemy być parą – wszystko jedno czy mamy na to papiery (mam tu na myśli ślub) i zakładamy pełną rodzinę, do czego wspomniane wcześniej papiery nie są potrzebne.

Dla mnie ten moment zaczął się jak dowiedziałem się o ciąży. Radość i ekscytacja przeplatana niepewnością i ta świadomość, że zostało już tylko 9 … chwila, nie! … tylko 8 miesięcy!

Co nasz teraz czeka?

Tak dobrze mi znane, lubiane i opanowane życie powoli się kończy, a zaczyna się coś zupełnie nowego. Co prawda całkiem świadomie się na to zdecydowałem – choć może bardziej precyzyjnie zdecydowaliśmy – a tyle pytań zaczyna się pojawiać.

Dla mnie osobiście był to cudowny , choć pełen zmian praktycznie w każdej dziedzinie mojego życia, okres oczekiwania i przygotowań. Byłem pewien, że jestem gotów na wszystko i … cóż … jak zawsze, życie zweryfikowało moje myślenie.

Każda osoba przeżywa ten okres na swój sposób i nikt nie jest w stanie wytłumaczyć jak to będzie.

Jak się przygotować?

Tak na prawdę, to przygotowanie jest tylko teoretyczne. Każda rodzina i każde dziecko są inne, więc warto zbieraż wiedzę z różnych żródeł, żeby później korzystać z niej w bardziej plastyczny i indywidualny sposób. Jest jednak coś, co na bazie doświadczeń osobistych i jak również jako terapeuta, chciałbym powiedzieć rodzicom oczekującym na przyjście dzieck:

  •  słuchajcie rad tych co doświadczyli tego przez co Wy teraz przechodzicie,
  • zawsze zasięgajcie różnych opinii i sprawdzajcie różne możliwości,
  • kierujcie się miłością do swojego dziecka oraz swoją rodzicielską intuicją,
  • i najważniesze – jeśli macie żyjących rodziców, to właśnie oni będą wam najbardziej przychylni!

Uśmiech – jeszcze o uśmiechu pamiętajcie!

Dzieci rosną tak szybko i warto cieszyć się każdym małym sukcesem, zarówno dziecka jak i Waszym! Smiejcie się i cieszcie Waszym nowym rodzinnym życiem.