Kim jest coach?

Coach, a właściwie „trener”, to osoba, która wykorzystując swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną kieruje innych ludzi w taki sposób, by osiągnęli oni lepsze rezultaty w wybranej profesji lub też dziedzinie życia. Tutaj mam na myśli konkretną i coraz bardziej popularną kwestię rozwoju osobistego i zawodowego.

Co to jest coaching?

Coaching będzie więc procesem, w którym rozwijamy swoje umiejętności i podnosimy ich efektywność. W tym przypadku mam na myśli lepsze rozumienie siebie i innych, oraz procesów myślowych, które wpływają na podejmowane decyzje życiowe.

Po co mi coach?

Na to pytanie odpowiem bardzo krótko – żeby szybciej, łatwiej i przyjemniej żyć, osiągając swoje cele. Co powiesz na taką odpowiedź? Wydaje mi się, że była tak konkretna, jak pytanie!

Dodam jeszcze, że wszyscy, nawet ci bardzo dobrzy, coachowie i mentorzy, mają swoich coachów i mentorów. Taka zewnętrzna weryfikacja jest niezbędna, żeby się rozwijać.

Kto potrzebuje coachingu?

Moim zdaniem każdy! Wszystko jedno jaką formę coachingu wybieramy i czy nazywamy ten proces coachingiem, potrzebujemy kogoś, kto wspiera nas w rozwoju. Dla dziecka są to rodzice, od których dziecko się uczy. Następnie dochodzą nauczyciele i wychowawcy. Naturalnym etapem jest też wzorowanie się na osobach znanych, wszystko jedno czy są to autorytety lokalne, czy globalne.

Nie zawsze zmiana, którą wprowadzamy, jest korzystna w ogólnym rozliczeniu, ale zawsze możemy wyciągnąć z niej naukę. Zdarza się, że negatywne efekty niektórych zmian są tak widoczne, że jednym pozytywnym efektem naszej decyzji, jest zrozumienie faktu, że to nam nie służy.

Coach jest osobą znającą schematy zachowań i mechanizm zmian tych zachowań, dzięki czemu może przeprowadzić Cię przez transformację szybciej i skutecznie.

Jak pracuje coach?

Wykorzystując swoje umiejętności coach prowadzi, skłania do refleksji, pomaga znaleźć wewnętrzną motywację do zmiany działania i pokazuje Ci, co motywowało Cie do tej pory.

Technik pracy jest tak wiele, że proponuję Ci osobiście i szczerze porozmawiać z Twoim potencjalnym coachem, zanim zdecydujesz się na współpracę z nim. Moi klienci mają taką możliwość, umawiając się na darmowe konsultacje.

Jak wybrać dobrego coacha?

Właściwy dla Ciebie w danej chwili coach to taki, który ma swoje nauki opanowane i w teorii i w praktyce. W trakcie waszej pierwszej sesji na pewno zauważysz, czy skupia się na Tobie i czy potrafi zaakceptować Twój punkt widzenie. Będzie on chciał skonfrontować Cię ze stojącymi przed Tobą wyzwaniami, ale nie będzie krytykował i nakazywał innego postępowania. Dobry coach wie, że to Ty musisz chcieć się zmienić!

Dobry coach to również człowiek, który nie robi wszystkiego idealnie, ale cały czas pracuje nad swoim własnym rozwojem. Dobry coach będzie też szukał odpowiedniej metody dla Ciebie z Tobą, a nie narzucał Ci własnego światopoglądu. Nie będzie też „próbował” – użycie tego słowa jest tu bardzo celowe – pokazać Ci się jako idealnego i nieomylnego człowieka, tylko po prostu będzie sobą.

Szukaj mądrze i jak już znajdziesz, to pracuj z pełnym zaangażowaniem! Tu w końcu chodzi o Twoje szczęśliwe życie!

Powodzenia!